2. okt 2013

Oskar Luts. KEVADE.

Hiljuti sajandi parimaks Eesti mängufilmiks valitud "Kevade" on valminud Oskar Lutsu samanimelise jutustuse alusel, mille tegevus toimub möödund sajandi lõpuaastate Eesti külas. See on lugu ühe kihelkonnakooli laste eluolust õppeaasta kestel, sügisest kevadeni.

Iga põlvepikkune poisikegi teab, kust pärineb lause: "Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud." Peategelase Arno Tali saabumisega kooli algabki jutustus Paunvere koolipoistest ja -tüdrukutest.

Eestlastele on "Kevade" tegelased tuttavad ja igiomased: mõtlik Arno, vembumees Toots, pidevalt süüa mugiv Tõnisson, punase peaga mammapoeg Kiir, heledate lokkidega kannelt mängiv Imelik, elutark kellamees Lible, südamlik õpetaja Laur ja köster Julk-Jüri. Rääkimata juba pika heleda patsiga armsast, ent tujukast Raja Teelest, kes poiste südamed põksuma paneb.

"Kevade" on haarav noorte kasvamise ja koolilugu, mis pakub nii lusti ja nalja kui mõtisklusi elu põhiväärtuste üle, mida noored avastavad. Loo keskmesse tõusevad peategelase Arno Tali läbielamised ja esimene armastus. Kevade on erakordselt ilus aeg igas mõttes, nii looduses kui inimese elus, kus noorust kevadega võrreldakse.


Kirjutamine: